Ostróda to niespełna trzydziestotysięczne miasto powiatowe położone w województwie warmińsko-mazurskim ok. 40 km na zachód od jego stolicy, Olsztyna. W sezonie turystycznym jest popularnym punktem wielu wycieczek za sprawą znajdujących się tam średniowiecznych zabytków oraz Jeziora Drwęckiego z pełną infrastrukturą towarzyszącą.
Mazury – odkryj jeziora!
Ostróda słynie przede wszystkim z zadbanego Jeziora Drwęckiego, które swoją nazwę zawdzięcza przepływającej przez nią rzece Drwęcy. Nad akwenem turysta ma możliwość pospacerować elegancką promenadą, zjeść coś w jednym z wielu przybocznych lokali gastronomicznych czy zażyć bezpiecznej kąpieli na miejskiej plaży (położonej nieco na północ od reszty atrakcji).
Charakterystyczne dla Ostródy jest też drewniane molo na jeziorze, dzięki któremu jeszcze lepiej można odkrywać wdzięki mazurskiego regionu. Fanów żeglarstwa zainteresuje z pewnością fakt, że Ostróda wyposażona jest w profesjonalną przystań jachtową. W piękne dni wiele osób oddaje się więc niebywałej przyjemności rejsu po Jeziorze Drwęckim. Z perspektywy jachtu najlepiej można docenić piękno i czystość mazurskich jezior oraz tamtejszej przyrody.
Raj dla maniaków historii
W Ostródzie znajduje się XIV-wieczny zamek krzyżacki. Niestety nie jest on oryginalny – uległ on bowiem zniszczeniu w 1945 roku, kiedy został spalony przez zdobywającą miasto Armię Czerwoną. Po wojnie zdecydowano się jednak odbudować zabytek. Obecnie na dziedziniec zamkowy wstęp jest wolny: podziwiać można dokładnie odwzorowane rozwiązania krzyżackiej architektury gotyckiej. W środku mieści się galeria sztuki, centrum kultury, biblioteka, a także muzeum poświęcone Ostródzie i jej bogatej historii.
Jako ciekawostkę można podać, że przez krótko w zamku mieszkał i dowodził stamtąd całym Cesarstwem sam… Napoleon Bonaparte. Niestety, zniszczenia wojenne nie pozwoliły na zachowanie większości zabytków. Historyczny rynek obecnie nazwany jest Plac 1000-lecia, a zabudowany jest… modernistycznymi blokami z wielkiej płyty. Turyści zwiedzać mogą jednak gotycki kościół św. Dominika Savio. Pochodzi z XIV wieku, również został zniszczony, ale został po wojnie odbudowany.