Jest to piękny pałac położony w powiecie kętrzyńskim. Pałac w Drogoszach zbudowany został w latach 1710-1714 na życzenie Bogusława Fryderyka Dӧnhoffa, przedstawiciela jednego z najbogatszych rodów Prus Wschodnich. Pałac ten był jedną z trzech największych rezydencji na obszarze Prus Wschodnich.
W nim to robili sobie postój podróżujący monarchowie, bowiem należał do kategorii pałaców królewskich. Należy wiedzieć, że podczas projektowania tej barokowej budowli wzorowano się na znanym z rozmachu i piękna pałacu położonego we Friedrichstein, który obecnie znajduje się na obszarze Obwodu Kaliningradzkiego należącego do Rosji. Pałac w Drogoszach jest rezydencją dwukondygnacyjną, którą zdobi od forntu czterokolumnowy portyk. Możemy jeszcze dziś dostrzec ślad fontanny na szerokim podjeździe dobudowanym pod koniec XVIII wieku. W okresie świetności wnętrza tego pałacu olśniewały przepychem.
Mieściły się tu między innymi teatr oraz ogród zimowy, który prowadził wprost do parku. Kolejni właściciele zdobyli dla tego pałacu wiele wartościowych i cennych dzieł sztuki, taki jak na przykład: flamandzkie arrasy, chińskie wazy i ogromną kolekcję egzotycznych motyli. Niestety po zakończeniu II wojny światowej większość wyposażenia została zrabowana.
Fragment biblioteki trafił na uniwersytet w Toruniu, natomiast część portretów oraz mebli do muzeum w Olsztynie. W okresie bardziej współczesnym w latach 1954-1991 w pałacu stacjonował Ośrodek Szkolenia Rolników, co w konsekwencji pozwoliło budynkowi przetrwać w względnie przyzwoitym stanie. Pałac od kilku lat jest w rękach prywatnych i wciąż czeka na rozpoczęcie poważnych prac remontowych (stan na 2017 rok). Przykre jest to, że kolejni właściciele nie są w stanie sprostać olbrzymim wydatkom, jakie trzeba włożyć w remont tego pałacu. Trzeba mieć nadzieje, że uda im się mimo przeciwności lodu wygrać walkę z czasem, z którym to z przykrością należy powiedzieć przegrały już staranna kompozycja rozległego parku krajobrazowego oraz upiększające go niegdyś altanki oraz posągi. Niestety grozi ciągłe niebezpieczeństwo zawalenia się unikalnych zabudować gospodarczych z krążynowymi dachami.
Czy doczekamy się więc tego pilnego remontu pałacu, aby nie stracić kolejnych cennych zabytków? Trzeba mieć nadzieję, że nowi właściciele wprowadzą w życie tak bardzo oczekiwane zmiany. Ten pałac po prostu na to zasługuje.
Sprawdź również: sprawdzony sprzęt budowlany i dla dekarzy na Dekarze.pl. Sprawdź naszą ofertę, a w niej takie sprzęty jak: windy akumulatorowe, drabiny dekarskie, narzędzia dekarskie.