Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM) w Olsztynie zaczyna pojawiać się na listach najbardziej prestiżowych międzynarodowych rankingów uczelni wyższych. Jest to dowód na to, że instytucja ta zyskuje na popularności nie tylko w kraju, ale także poza granicami Polski. Szczególnym uznaniem cieszą się zestawienia czterech najważniejszych rankingów, zwanych „wielką czwórką”.
W chwili obecnej, UWM jest uwzględniony w kilku renomowanych międzynarodowych rankingach, co przyczynia się do zwiększenia jego rozpoznawalności zarówno w kraju, jak i za granicą. Zestawienia wielkiej czwórki, do których należy QS World University Rankings, są szczególnie prestiżowe. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski miał swój debiut w tym rankingu w 2022 roku, zajmując miejsce pomiędzy 1200 a 1400.
– Na świecie funkcjonuje około 50 tysięcy uczelni. Większość z nich stara się być obecna w rankingach. Miejsce, które zajmujemy w rankingu QS, jest bardzo dobre. Wielka czwórka zawiera od 15 do 30 uczelni z Polski, a my należymy do tej grupy, która jest rozpoznawalna na świecie – wyjaśnia prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni, prof. Paweł Wielgosz.
Do wielkiej czwórki zalicza się również Szanghajski Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata, U.S. News Best Global Universities oraz THE – World University Rankings. Olsztyński uniwersytet klasyfikowany jest także w tym ostatnim. Kolejna edycja rankingu THE, zapowiedziana na koniec września, będzie dotyczyła roku 2023. Do tej pory UWM uplasował się na pozycji około 1000.
Uczelnie na świecie są oceniane również pod kątem realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Przykładem może być ranking UI GreenMetric. W jego edycji 2022 r., UWM poprawił swoją pozycję aż o 50 miejsc, zdobywając 720. miejsce spośród 1050 uwzględnionych w zestawieniu szkół wyższych z całego świata.