Rozpoczynając od dnia dzisiejszego, czyli 14 marca 2024 roku, Policja otrzymuje nowe uprawnienia wynikające z przepisów prawa. Od teraz, organy ścigania mają możliwość konfiskaty samochodów od tych kierowców, którzy decydują się na prowadzenie pojazdu będąc pod wpływem alkoholu.
W powiecie piskim niemal każdego dnia policjanci muszą zatrzymać do kontroli kierowcę, który jest pod wpływem alkoholu. Właśnie takie zajście miało miejsce we wtorek, 12 marca, kiedy to funkcjonariusze przeprowadzili kontrolę drogową samochodu marki Ford Focus w miejscowości Pisz. Za kierownicą siedział 30-letni mężczyzna zamieszkujący gminę piską, a test alkomatem wykazał w jego organizmie obecność ponad 0,5 promila alkoholu.
Mężczyzna tłumaczył się tym, że wypił jedno piwo około południa. Policjanci postanowili zatrzymać prawo jazdy i dowód rejestracyjny 30-latka, jako że jego samochód nie posiadał ważnych badań technicznych. Mieszkaniec gminy piskiej musi teraz liczyć się z konsekwencjami w postaci kary do 3 lat pozbawienia wolności za popełnione przestępstwo.
Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli kierowca zostanie zatrzymany z wynikiem ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie, grozi mu utrata samochodu. Konfiskata pojazdu może nastąpić w przypadkach:
— kiedy we krwi kierowcy zostanie wykryte 1,5 promila alkoholu lub więcej,
— gdy kierujący z wynikiem powyżej 1 promila spowoduje wypadek drogowy,
— opcjonalnie, po decyzji sądowej, jeżeli pijany kierowca (ponad 0,5 promila) spowoduje wypadek.
W sytuacjach, kiedy kierowca nie jest jedynym właścicielem pojazdu – na przykład prowadzi auto służbowe czy leasingowane – samochód nie będzie skonfiskowany. Jednak zarówno w tych przypadkach, jak i pozostałych, kierujący musi liczyć się z koniecznością uiszczenia kary finansowej równoważnej wartości pojazdu. Za równowartość pojazdu rozumie się wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej danego roku lub, przy jej braku, średnią wartość rynkową.
Gdy kierowca pod wpływem alkoholu zostanie zatrzymany, a wynik badania wykaże wysokie stężenie alkoholu, policja ma prawo skonfiskować pojazd na okres siedmiu dni. Pojazd jest następnie odstawiany na parking depozytowy. Prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu pojazdu, a w dalszej kolejności sąd orzeka o jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa.