Trzecia edycja Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy: święto literatury w Olsztynie

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, z pomocą Fundacji Borussia i Instytutu Północnego im. W. Kętrzyńskiego, organizuje trzecią odsłonę Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy. Przez kilka dni miasto zamieni się w literacką stolicę, gdzie spotkania z autorami, wystawy, prelekcje, projekcje filmowe oraz gry terenowe dla najmłodszych będą na porządku dziennym.

Temat przewodni festiwalu to „Od Rodzinnej Europy do Atlantydy Północy”, jest to pomysł Kazimierza Brakonieckiego. Celem tej edycji jest nie tylko upamiętnienie Czesława Miłosza – jednego z czołowych polskich poetów, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1980 roku, ale także nawiązanie do jego książki „Rodzinna Europa” wydanej w 1959 roku. Chcielibyśmy podkreślić jak ważne jest miejsce narodzin i dzieciństwa w kształtowaniu dorosłego życia i światopoglądu.

Zbliżający się w 2024 roku jubileusz związany z Czesławem Miłoszem stał się dla nas bodźcem do ponownego odkrywania jego twórczości. Naszym celem jest także kontynuacja wieloetnicznego i wielokulturowego dziedzictwa Ziem Odzyskanych oraz budowanie harmonijnej i demokratycznej rzeczywistości za pomocą środków kultury, edukacji i sztuki.

Zapraszamy na festiwal, do którego uczestnictwa wstęp jest bezpłatny. Zaczynamy 18 czerwca spotkaniem z Krzysztofem Czyżewskim i Kazimierzem Brakonieckim w Domu Mendelsohna. Goście będą rozmawiać o „Rodzinnej Europie” Czesława Miłosza. W kolejnych dniach czeka nas mnóstwo atrakcji takich jak wystawy artystyczne, gry miejskie czy prezentacje wydawnictw regionalnych. Na koniec, 29 czerwca, obejrzymy film „Dolina Issy” w reż. Tadeusza Konwickiego według powieści Czesława Miłosza.