Unijne fundusze FENiKS przeznaczone na modernizację przeciwpowodziowej infrastruktury

Rozpoczęcie naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z poprawą infrastruktury przeciwpowodziowej z funduszy Unii Europejskiej jest przed nami. Program FENiKS, z którego mają pochodzić środki, dysponuje budżetem w wysokości 410 milionów złotych. Senator Koalicji Obywatelskiej, Jerzy Wcisła, podczas wizyty w studiu radiowym Radia Olsztyn w Elblągu, podkreślił ważność kilku krytycznych zadań do wykonania na terenie Żuław.

Wśród wyzwań wymienionych przez senatora Wcisła, znalazła się kwestia dużej populacji bobrów, które stanowią zagrożenie dla wałów przeciwpowodziowych przez ich niszczenie. Jak mówił Wcisła, kluczowe jest opracowanie strategii radzenia sobie z tym problemem, a jednym z możliwych rozwiązań może być odstrzał tych zwierząt. Zainstalowanie specjalnych siatek ochronnych, które by zapobiegały niszczeniu wałów przez bobry, to kolejny pomysł na poprawę sytuacji. Ponadto ma zostać wznowiony specjalistyczny program ochrony przeciwpowodziowej na Żuławach, który zakłada między innymi uszczelnienie wałów i przebudowę ujścia Wisły.

W zakresie monitoringu poziomu wód oraz planowania inwestycji na terenie Żuław, pomoc przynieść ma reforma Wód Polskich. Minister infrastruktury, Dariusz Klimczak, już o niej zapowiedział. W myśl wstępnego planu, zabezpieczeniem przeciwpowodziowym Żuław Wiślanych ma zajmować się zlewnia w Gdańsku. Tymczasem za Żuławy Elbląskie, razem z całym Kanałem Elbląskim, ma odpowiedzialność elbląska zlewnia Wód Polskich.

Podczas Porannych Pytań w elbląskiej redakcji Radia Olsztyn, senator Koalicji Obywatelskiej wspomniał również o specjalnej ustawie powodziowej, którą Senat ma rozpatrzeć podczas nadchodzącego posiedzenia.