Ogromne zainteresowanie "wakacjami składkowymi" wśród przedsiębiorców na terenie Polski

W ciągu zaledwie dwóch tygodni, ponad 333 tysiące wniosków o tzw. „wakacje składkowe” na grudzień wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od przedsiębiorców z całej Polski. Najwięcej aplikacji przyszło z Mazowsza, bo aż 58 tysięcy, podczas gdy najmniej – jedynie 6,7 tysiąca – napłynęło z Opolszczyzny. Region Warmińsko-Mazurski reprezentowało natomiast 10,5 tysiąca wnioskodawców.

Począwszy od 1 listopada 2024 roku, osoby prowadzące mikroprzedsiębiorstwa zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG), jak również komornicy sądowi, mogą raz w roku wystąpić o zwolnienie z opłacania składek na swoje ubezpieczenia społeczne za jeden, dowolnie wybrany miesiąc.

Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie warmińsko-mazurskim, Anna Grabowska, wyjaśnia, że nowe przepisy umożliwiają przedsiębiorcom niepłacenie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy za miesiąc, który sobie wybiorą. Aktualnie składane wnioski dotyczą grudnia – przedsiębiorca, który złoży wniosek do końca listopada, w grudniu zostanie zwolniony z obowiązku opłacania składek.

Grabowska podkreśla jednak, że zwolnienie dotyczy tylko składek od najniższej podstawy wymiaru dla osób prowadzących działalność gospodarczą i nie obejmuje składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca musi opłacać za innych pracowników, takich jak pracownicy na etacie, zleceniobiorcy czy współpracujące osoby.

Ulgę mogą otrzymać osoby wpisane do rejestru CEDIG prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze lub zatrudniające do 9 osób (mikroprzedsiębiorców), a także komornicy sądowi, pod warunkiem spełnienia kryteriów do skorzystania z „wakacji składkowych”. Warunki te obejmują między innymi roczny limit przychodu z 2023 lub 2022 roku do wysokości nieprzekraczającej równowartości w złotych 2 milionów euro. Dodatkowo, suma pomocy publicznej otrzymanej w ciągu ostatnich 3 lat nie może przekroczyć 300 tysięcy euro (pomoc de minimis).

Rzeczniczka wyjaśnia, że składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i zostaną uwzględnione przy przyszłych emeryturach czy rentach. Ponieważ ulga ta stanowi pomoc de minimis, przedsiębiorca musi podać informacje o innych formach pomocy publicznej, z których korzystał.

Wniosek o „wakacje składkowe” (RWS) można złożyć jedynie elektronicznie na PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. W tym roku możliwość skorzystania z „wakacji od składek” jest dostępna tylko w grudniu.

Jeśli przedsiębiorca chce uzyskać zwolnienie za grudzień, wniosek musi złożyć w listopadzie. Jeżeli złoży go w grudniu, to zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 roku. Wszystkie wnioski ZUS będzie rozpatrywać automatycznie, a informacje na ten temat będą dostępne na koncie płatnika na PUE/eZUS. Dodatkowo, ZUS powiadomi przedsiębiorcę o nowej wiadomości na ten temat na PUE/eZUS za pomocą e-maila lub SMS-a.

Jeśli przedsiębiorca uzyska tylko częściowe zwolnienie lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję i przekaże ją na konto płatnika na PUE/eZUS. Przedsiębiorca ma prawo odwołać się od decyzji do sądu przez ZUS.