Według najnowszej publikacji Rocznika Statystycznego Kościoła Katolickiego w Polsce, Tarnów jest regionem z największą liczbą wiernych. Średnia dla roku 2023 została uzyskana poprzez analizę wskaźników dominicantes, czyli osób regularnie uczestniczących w niedzielnych mszach, i communicantes – tych, którzy przyjmują komunię. W omawianym okresie pierwszy z nich wynosił 29,2%, a drugi 14,2%. Diecezja tarnowska może się poszczycić najwyższym wskaźnikiem – aż 60,5% wiernych regularnie odwiedza kościół w niedzielę. Natomiast najmniejszym wskaźnikiem charakteryzuje się archidiecezja szczecińsko-kamieńska z wynikiem 17,2%.
W regionie Warmii i Mazur wszystkie diecezje odnotowały wskaźnik dominicantes poniżej średniej krajowej 29,2%. Diecezje ełcka (23,26%) i elbląska (21,28%) osiągnęły wyniki najbardziej zbliżone do tej średniej. Archidiecezja Warmińska zajmuje ostatnie miejsce w regionie i siódme od końca na tle całego kraju. W 2023 roku na jej terenie kościół odwiedzało tylko 20,72% wiernych. Dane te uzyskano na podstawie analizy informacji z 262 parafii.
Wierni z diecezji szczecińsko-kamieńskiej, sosnowieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, łódzkiej oraz warszawskiej okazali się mniej aktywni religijnie niż mieszkańcy Warmii i Mazur. Archidiecezja Warmińska zawdzięcza swoją pozycję mieszkańcom Braniewa oraz Piszu, gdzie wskaźnik dominicantes wynosi aż 50%.
Opracowania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego im. ks. Witolda Zdaniewicza są najstarszym źródłem wiedzy socjologicznej o Kościele w Polsce. Instytut powstał w 1972 roku dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Początkowo działał jako Zakład Socjologii Religii, ale w 1993 roku przemienił się w obecną formę. Instytut współpracuje z GUS-em i prowadzi badania dotyczące religijności i struktury duchowieństwa w kraju, regularnie publikując ich wyniki.