Dojdzie do gruntownego remontu ulicy Bartąskiej, rozciągającej się od granic Olsztyna, aż do skrzyżowania z ulicami Stawigudzką i Złotą. Planowana jest realizacja tego projektu w pierwszej połowie roku 2026.
Przebudowany zostanie odcinek drogi o długości kilometra, rozpoczynając od miejskiego skrzyżowania z ulicą Szmaragdową i kończąc na rondzie, na przecięciu ulic Bartąskiej, Złotej i Stawigudzkiej, które znajduje się już na terenie gminy Stawiguda. Oprócz poszerzenia drogi, spękany dotychczas asfalt zostanie wymieniony na nową nawierzchnię. Inwestycja będzie obejmować również poprawę systemu odwodnienia oraz budowę podwyższonych przejść dla pieszych. Marcin Politewicz z Zarządu Powiatu Olsztyńskiego przekazał szczegóły tej inwestycji 9 kwietnia przez media społecznościowe.
Podkreślił on, że zainicjowano proces tworzenia dokumentacji projektowej związanej z rozbudową drogi powiatowej nr 1372N. Na ten cel zabezpieczono sumę 100 000 złotych.
Ze względu na trwające prace przy przebudowie drogi wojewódzkiej nr 527, która prowadzi z Olsztyna w kierunku Olsztynka i zostanie zamknięta w sobotę, 12 kwietnia, ulica Bartąska będzie musiała podjąć większe obciążenie. Dlatego jej przebudowa została zaplanowana na drugi kwartał 2026 roku.
Pod postem Marcina Politewicza pojawiło się wiele komentarzy, w tym jeden dotyczący ciasnego chodnika przy ulicy Bartąskiej. Jedna z internautek wyraziła swoje zaniepokojenie, mówiąc o „tłumach dzieci”, które codziennie poruszają się po tym odcinku drogi, tworząc potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Marcin Politewicz odpowiedział na ten komentarz, zgadzając się z obawami kobiety i zapowiadając, że gmina wkrótce ogłosi przetarg na budowę nowego chodnika.
Rozbudowa ulicy Bartąskiej będzie realizowana we współpracy powiatu i gminy – kolejnym dowodem na efektywną współpracę samorządowców w tym rejonie. Warto sobie przypomnieć, że w lipcu 2023 roku zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Bartąskiej, Złotej i Stawigudzkiej, które kosztowało 3,7 miliona złotych. Na ten cel wsparcie finansowe w wysokości 2,3 miliona złotych zostało przyznane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a pozostałe 700 tysięcy złotych pochodziło od starostwa i gminy Stawiguda.