Decyzja Rektora UWM o wypłacie podwyżek pomimo braku zgody wszystkich związków zawodowych

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie, Prof. Jerzy Przyborowski, postanowił przystąpić do realizacji wcześniej planowanych podwyżek płac dla pracowników uczelni. Tłumaczy, że kierował się przede wszystkim interesem społecznym i pracowników, które dla niego są najważniejsze.

Przez ostatnie dziewięć miesięcy, administracja UWM prowadziła rozmowy z przedstawicielami trzech związków zawodowych działających na uczelni. Celem spotkań było ustalenie sposobu rozdzielenia prawie 80 milionów złotych przeznaczonych na wynagrodzenia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są w artykule zatytułowanym „Pracownicy UWM-u nie otrzymali należnych podwyżek. 'Nie chodzi o złą wolę pracodawcy'”.

Prof. Przyborowski poinformował, że udało mu się osiągnąć porozumienie i podpisać umowę z dwoma z tych związków: Związkiem Nauczycielstwa Polskiego UWM w Olsztynie oraz NSZZ „Solidarność” UWM w Olsztynie. Jednak Niezależny Związek Zawodowy Pracowników UWM „Prawda” nadal nie zgadzał się na wypłatę podwyżek.

Podczas kolejnego spotkania w tej sprawie, które odbyło się 2 grudnia, przewodniczący ostatniego ze wspomnianych związków, Andrzej Adamowicz, ponownie odmówił podpisania umowy. W odpowiedzi na to, rektor UWM podjął decyzję o realizacji podwyżek do końca bieżącego roku i poinformował o tym pracowników za pomocą specjalnego komunikatu.

Z pełną świadomością konsekwencji i odpowiedzialności za budżet uczelni, Prof. Przyborowski wyraził przekonanie, że stabilność finansowa uczelni oraz jakość życia jej pracowników i ich rodzin są najważniejsze. Podkreślił także, że podjęta decyzja jest niezbędna dla zapewnienia sprawiedliwości społecznej i dalszego rozwoju uniwersytetu.

Należy przypomnieć, że kształt proponowanych podwyżek wynika z porozumienia między władzami rektorskimi a dwoma związkami zawodowymi: Związkiem Nauczycielstwa Polskiego UWM w Olsztynie oraz NSZZ „Solidarność” UWM w Olsztynie. Zakłada ono wzrost płac o 30% dla pracowników będących nauczycielami akademickimi oraz o 20% dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, zgodnie z komunikatem ministra nauki z dnia 23 lutego bieżącego roku. Podwyżki nie będą mniejsze niż 750 zł, co dla pracowników z najniższymi zarobkami oznacza podwyżkę wynagrodzeń o ponad 20%. Propozycja uwzględnia również odpowiedzialność władz uczelni za jej stabilność finansową i zatrudnienie.