Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie przygotował propozycję spędzenia lata pod hasłem „Istny Kosmos”. Jest to cykl wydarzeń animacyjnych dedykowany zarówno dorosłym, jak i najmłodszym. Zajęcia będą odbywać się w lipcu i sierpniu na terenie zajezdni trolejbusowej i jej bliskiego otoczenia, znajdującej się przy ul. Knosały. We wszystkich planowanych aktywnościach można uczestniczyć bez ponoszenia żadnych kosztów.
W 1974 roku, dokładnie 6 listopada, ludzkość próbowała nawiązać kontakt z obcymi cywilizacjami. Używając potężnego radioteleskopu w Arecibo na Portoryko, wysłaliśmy w głąb kosmosu wiadomość zawierającą informacje o nas samych. Szczegółowo opisano w niej budowę DNA, wygląd człowieka, liczbę jego populacji na Ziemi oraz pozycję naszej planety w Układzie Słonecznym. Dodatkowo, zawarto w niej informacje na temat samego radioteleskopu z Arecibo. Wskazano również miejsce zamieszkania adresatów – gromadę gwiazd M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa.
Projekt „Istny Kosmos” to okazja do przemyślenia, jak wyglądałaby nasza kosmiczna wizytówka po upływie pół wieku od tamtego wydarzenia. Jak teraz postrzegamy siebie? Jak mogą nas widzieć cywilizacje pozaziemskie? Jaki obraz chcielibyśmy im przekazać? Jak komunikujemy się teraz i jak wygląda nasz świat?
Na te pytania starają się odpowiedzieć twórcy projektu podczas letnich wydarzeń w Olsztynie. W „wtorki nie z tej ziemi” odbywają się interaktywne zwiedzanie wystawy „nie z tej ziemi” z przewodniczkami z planety MOKAIEK. „Odlotowe czwartki” to pogadanki o kosmosie i jego tajemnicach oraz artystyczne wydarzenia o kosmicznym charakterze. Natomiast w „międzygalaktyczne soboty” organizowane są warsztaty i aktywności integracyjne dla rodzin.
Zapraszamy do zapoznania się z programem najbliższego tygodnia, który dostępny jest w opisie wydarzenia na Facebooku „Istny Kosmos”.