Izba Tkacka Barbary Hulanickiej w Barczewie – schronienie dla sztuki jedwabiu

Znajdujące się w Barczewie Centrum Kulturalno-Biblioteczne z dumą przypomina o wybitnych postaciach, które zasłużyły się dla lokalnej społeczności. Jego działania związane są również z pielęgnowaniem pamięci o Barbarze Hulanickiej i jej mężu. To właśnie CK-B ma czuwać nad pracownią artystyczną pary Hulanickich, która mieści się w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego. Działalność Centrum to również organizowanie warsztatów tkackich o unikalnym charakterze.

Czerwiec był okazją do świętowania stu lat od urodzin Barbary Hulanickiej, która była twórczynią i projektantką tkanin. W swojej pracy specjalizowała się w najbardziej wymagającej technice – tkaninie dwuosnowowej, zwanej też dwustronną. Mimo że urodziła się w Warszawie, to z własnej decyzji stała się Warmiaczką. Swoje życie spędziła w Barczewie razem z mężem Andrzejem, angażując się w kwestie kultury i społeczność lokalną. To właśnie tutaj, przez 30 lat prowadziła Centrum Tkactwa Warmii i Mazur, które mieściło się w dawnej Synagodze w Barczewie, dzisiaj Galerii Sztuki.

W roku 2000 władze miasta uhonorowały Barbarę Hulanicką tytułem „Barczewianina Roku i Honorowego Obywatela Barczewa”. Artystka pozostawiła po sobie ogromne dziedzictwo twórcze, które stanowi istotną część regionu, a nawet więcej.

6 lipca zorganizowano jubileuszową wystawę w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie. Wydarzenie zgromadziło wiele tkanin artystki pochodzących ze zbiorów muzealnych, a także prywatnych kolekcji. Wśród eksponatów znalazły się także projekty, medale, nagrody oraz osobiste pamiątki artystki.

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie jest również organizatorem projektu pt. „Tkackie wątki – warsztaty tkackie i wystawa z okazji 100. rocznicy Barbary Hulanickiej”. Projekt ten jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach projektu odbywają się warsztaty tkackie dla różnych grup wiekowych. W ich trakcie uczestnicy mają okazję nauczyć się sztuki tkactwa pod okiem specjalistów, którzy zdobyli swoją wiedzę od małżeństwa Hulanickich lub ich uczniów.

Owoce tych warsztatów można było podziwiać podczas sobotniej wystawy w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie. Na ten specjalny dzień siostra Barbara Ogonowska, stworzyła wyjątkową pamiątkową tkaninę.