Olsztyński lekarz weterynarii informuje o wyznaczeniu obszaru zakażenia wysoce patogenną grypą ptaków

Informacje o identyfikacji pierwszego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u dzikiego ptactwa w Olsztynie, zostały przekazane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. To pierwsze takie zdarzenie na terenie naszego miasta.

28 października 2024 roku, z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, Powiatowy Lekarz Weterynarii otrzymał wiadomość potwierdzającą obecność HPAI podtypu H5N1 u dzikich gęsi gęgaw, które zamieszkiwały teren przy ulicy Zientary-Malewskiej w Olsztynie. Badania laboratoryjne przeprowadzone przez instytut jednoznacznie potwierdziły wystąpienie tej choroby.

Została wyznaczona strefa ryzyka o średnicy jednego kilometra od miejsca znalezienia martwego ptaka. Ta strefa obejmuje część administracyjną Olsztyna, rozpoczynając od północno-wschodniego krzyżowania ulic Jagiellońska i Aleje Sybiraków, dalej wzdłuż ulicy Limanowskiego aż do skrzyżowania z ulicą Partyzantów. Granicę strefy wyznacza także linia na północ od miejsca, gdzie ulica Limanowskiego krzyżuje się z ulicą Partyzantów i skrzyżowania ulic Lubelska i Budowlana. Na zachód od linii łączącej skrzyżowanie ulic Budowlanej i Lubelskiej z ulicą M. Zientary Malawskiej oraz na południe od linii prostej łączącej ul. Zientary – Malewskiej z ul. Jagiellońską.

Strefa ochronna zostanie utrzymana przez okres 30 dni od dnia znalezienia martwego ptaka. W przypadku kolejnego zgonu ptaka w tej strefie w tym czasie, okres ten zostanie przedłużony o kolejne 30 dni.

Wzywamy obywateli oraz turystów do ostrożności i unikania kontaktu z martwymi ptakami. W przypadku znalezienia martwego ptactwa, prosimy o informowanie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Olsztynie, dzwoniąc na numer: 89 533 14 11 lub do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa pod numerem: 89 522 24 11.