Przełomowa operacja z wykorzystaniem technologii robota DaVinci odbyła się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie 26 listopada. To pierwszy taki zabieg przeprowadzony w tym szpitalu, który jako jedyny na Warmii i Mazurach posiada takie zaawansowane urządzenie. Robot chirurgiczny DaVinci, wart aż 11 milionów złotych, pozostawił urologa Roberta Lissa pełnym optymizmu co do przyszłości medycyny.
Szpital w Olsztynie jest pionierem w stosowaniu tej nowoczesnej technologii na terenie całego województwa. Całkowity koszt implementacji robota wyniósł 11,5 miliona złotych, z czego 8 milionów złotych pokrył samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Pierwszym pacjentem, którego leczono tą innowacyjną metodą, był 65-letni mężczyzna cierpiący na raka prostaty. Dzięki robotowi DaVinci lekarze mogli skutecznie usunąć chory gruczoł krokowy.
Zabieg został pozytywnie oceniony przez urologa Roberta Lissa, który wykonał operację. W rozmowie z Polską Agencją Prasową wyraził entuzjazm wobec możliwości, jakie daje ta technologia i zapowiedział, że żądnie wykorzysta ją do leczenia kolejnych pacjentów.
Podczas operacji obecny był także prof. dr hab. Marcin Słojewski, przewodniczący sekcji Urologii Robotowej Polskiego Towarzystwa Urologicznego, który jest jednym z najbardziej doświadczonych operatorów robotów chirurgicznych w kraju (wykonał już ponad 450 takich operacji).
Profesor Słojewski podkreślił w rozmowie z Radiem Olsztyn, że chociaż roboty DaVinci są szczególnie przydatne w urologii z uwagi na specyfikę tej dziedziny, nie ogranicza to ich zastosowania do innych specjalności medycznych. Przewiduje on, że również ginekologia i chirurgia ogólna będą coraz częściej korzystać z robotów, a w przyszłości także inne dziedziny medycyny.
Szpital planuje wykorzystać robota DaVinci nie tylko w urologii. Już na początek grudnia zaplanowane są zabiegi usunięcia części jelita grubego. Medycy podkreślają, że operacje robotyczne są mało inwazyjne i charakteryzują się niewielkimi nacięciami, co zwiększa komfort pacjentów i personelu medycznego.