W nadchodzącą sobotę, 11 stycznia, w godzinach od 12:00 do 14:30, zaplanowany jest spacer badawczy po obszarze historycznych Koszar Dragonów w Olsztynie. Wydarzenie ma swoje rozpoczęcie na skrzyżowaniu ulic 15 Dywizji i Wyzwolenia. Celem spaceru jest poznanie terenu, który jest częścią nowo rozpoczętego projektu rewitalizacji unikalnego, zabytkowego kompleksu Koszar Dragonów, mającego potencjał stać się nowym centrum miejskiego życia i kultury.
Projekt rewitalizacji tego miejsca nie tylko ma na celu odnowienie przestrzeni, ale również stworzenie miejsca, które sprzyja aktywnościom miejskim. Dzięki działaniom mającym na celu podkreślenie historycznej wartości koszar, kompleks ma szansę stać się nowym centrum społecznościowym Olsztyna oraz miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych.
Planowane działania są częścią Gminnego Programu Rewitalizacji Olsztyna, który dąży do poprawy jakości życia poprzez rozwój obszarów miejskich. W ramach projektu dla Koszar Dragonów, planowane jest podniesienie estetyki miejsca, zwiększenie jego funkcjonalności oraz otworzenie na nowe możliwości.
Justyna Sarna-Pezowicz, zastępczyni prezydenta Olsztyna, podkreśla, że spacer badawczy to nie tylko okazja do lepszego poznania terenu koszar, ale również szansa na zaangażowanie się w proces projektowy. Mieszkańcy są zachęcani do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami dotyczącymi przyszłych funkcji tego miejsca. Zebrane podczas wydarzenia uwagi będą cennym wkładem w tworzenie projektu odpowiadającego potrzebom lokalnej społeczności.
Zapraszamy do udziału w spacersie nie tylko mieszkańców Olsztyna, ale również wszystkie osoby zainteresowane historią i przyszłością przestrzeni miejskich. To wyjątkowa okazja do refleksji nad historycznym dziedzictwem miasta i stania się częścią procesu, który może zmienić oblicze Koszar Dragonów.
Koszary Dragonów to miejsce o znaczącej wartości historycznej. Zbudowane w latach 80. XIX wieku służyły jako siedziba elitarnego 10. Wschodniopruskiego Pułku Dragonów Króla Alberta Saskiego. Ten zabytkowy kompleks militarny wpisany do rejestru zabytków, jest od dawna oczekujący na swoją rewitalizację. Obecnie staramy się nie tylko przywrócić mu dawny blask, ale i nadać mu funkcje, które zaspokoją potrzeby współczesnych mieszkańców.