Pracownicy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie udało się rozpracować i zlikwidować zorganizowaną grupę przestępczą, działającą za pomocą znanych oszustw „na policjanta” oraz „na wnuczka”. W wyniku intensywnej operacji, przeprowadzonej wspólnie z funkcjonariuszami ze Szczytna, zatrzymano sześć osób, które były powiązane z tym nielegalnym procederem. Wszystkim podejrzanym postawiono zarzuty o uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonanie oszustw. Sąd podjął decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania dla pięciu z nich. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie prowadzi nadzór nad śledztwem w tej sprawie.
Przestępcy korzystający z metody „na wnuczka” lub „na policjanta” działają w sposób szczególnie podstępny. Wykorzystują emocje potencjalnych ofiar, działają bez skrupułów, są bezlitośni i często ograbiają swoje ofiary z oszczędności zgromadzonych przez całe życie. Dlatego policjanci wkładają wszelki wysiłek, aby odnaleźć takich przestępców i ich zatrzymać.
Podobnie jak funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, którzy od kilku miesięcy pracowali nad rozbiciem grupy przestępczej specjalizującej się w oszustwach dokonywanych pod płaszczykiem tych właśnie metod. Wynik ich żmudnej i skrupulatnej pracy operacyjnej oraz wykonanie wielu czynności dochodzeniowo-śledczych pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, pozwoliło na ustalenie i zatrzymanie osób powiązanych z nielegalnym procederem.
W ubiegłym tygodniu (02.10.2024), olsztyńscy funkcjonariusze wraz z kolegami z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie zatrzymali sześć osób na terenie Warszawy i Łodzi. Osoby te miały od 31 do 49 lat. Podczas przeszukiwania ich miejsc zamieszkania, znaleziono i odzyskano część skradzionych pieniędzy, biżuterii oraz telefonów używanych do popełnienia przestępstw. Znaleziono również narkotyki, które należały do jednej z podejrzanych, 34-letniej kobiety. Zabezpieczono kokainę, mefedron oraz tabletki ecstasy. Podejrzani byli zaskoczeni wizytą funkcjonariuszy i ich aresztowaniem.
W tym przypadku zatrzymano trzech tzw. logistyków oraz trzech tzw. odbieraków. Pierwsi zajmowali się organizacją przestępczego procederu – wysyłaniem kurierów i koordynacją ich działań. Druga grupa osób była odpowiedzialna za odbiór pieniędzy od pokrzywdzonych ofiar. Okazało się, że w czasie swojej działalności używali okularów i peruk do zamaskowania swojego wyglądu.
Śledztwo wykazało, że do tej pory oszukali około 20 osób z różnych części kraju, a łączna wartość strat wynosi prawie 800 tysięcy złotych.
Na podstawie zgromadzonych dowodów wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania oszustw. Trzy osoby miały już na swoim koncie wcześniejsze skazania za podobne przestępstwa i będą odpowiadać w warunkach tzw. multirecydywy, co oznacza karę do 12 lat pozbawienia wolności. Pozostałym grozi kara do 8 lat więzienia. Dodatkowo, 34-letnia kobieta odpowiedzieć też będzie za posiadanie narkotyków.
Sąd Rejonowy w Olsztynie, na wniosek Prokuratury Okręgowej, zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy dla pięciu osób. Śledztwo w tej sprawie jest nadal prowadzone, a kolejne osoby mogą usłyszeć zarzuty.
W 2024 roku na Warmii i Mazurach odnotowano 42 przestępstwa dokonane metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Straty poniesione przez ofiary tych oszustw wyniósł prawie 1 400 000 zł. Policja zatrzymała 15 osób w tych sprawach, z których 13 zostało tymczasowo aresztowanych. Odzyskano mienie o wartości prawie 500 000 zł.