Niespotykane wyzwanie chirurgiczne w postaci operacji na 14-letniej dziewczynce, cierpiącej na rzadką i poważną wadę genetyczną – dysostoza żuchwowo-twarzowa, pomyślnie przeprowadzili w poniedziałek, 18 listopada, lekarze z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Zastosowali autorską technikę rekonstrukcji żuchwy przy pomocy kości strzałkowej i indywidualnie dostosowanej protezy stawu skroniowo-żuchwowego. Cała procedura, która trwała aż pięć godzin, była oparta na dokładnym planie stworzonym za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości.
Dysostoza żuchwowo-twarzowa to rzadka choroba genetyczna, która polega na asymetrycznym niedorozwoju tkanek miękkich i struktur kostnych twarzy. U poddanej operacji pacjentki objawy choroby obejmowały brak części żuchwy, deformację oczodołu, kości jarzmowych oraz niedorozwój tkanek miękkich. Wadzie tej towarzyszą liczne, poważne problemy zdrowotne, w tym trudności z oddychaniem, które wymagają tracheotomii i problemy z odżywianiem.
Dr hab. n. med. Krzysztof Dowgierd, szef Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, przytacza ważność realizacji procedur rekonstrukcyjnych na twarzoczaszce dziecka, które powinny być wykonywane tak, aby nie powodować trwałego okaleczenia i być zgodne z tempem jego wzrostu.
Podczas tej wyjątkowej operacji po raz pierwszy użyto mikroskopu przeznaczonego do superzałożeń naczyniowych, co umożliwiło wykonanie precyzyjnych czynności mikrochirurgicznych. Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jednym z dwóch miejsc w Polsce, które dysponują tak zaawansowanym sprzętem. Urządzenie zostało zakupione w ramach długofalowego projektu inwestycyjnego pod nazwą „Utworzenie Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki, Mózgoczaszki i Chorób Rzadkich w WSSD w Olsztynie”.