Starostwo Powiatowe w Olsztynie: Zniesienie barier dla osób z niepełnosprawnościami

Andrzej Abako, starosta olsztyński, wyjaśnił, że urząd jest teraz w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Stwierdził, że poprzez realizację kolejnych inwestycji, Starostwo Powiatowe w Olsztynie staje się liderem w zakresie technologicznym, tworząc urząd otwarty i przyjazny dla wszystkich mieszkańców powiatu olsztyńskiego.

Na początku grudnia, przy wejściu do budynku Starostwa od strony parkingu przy ul. Kopernika, oddano do użytku nową windę, charakteryzującą się funkcjonalnością oraz ekologicznymi rozwiązaniami. Wyposażona jest ona w technologię energooszczędnego napędu, oświetlenie ledowe oraz funkcje stand-by napędu, oświetlenia i sygnalizacji. Wygląd wnętrza kabiny uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami – winda ma poręcze dostosowane do ich potrzeb oraz podłogę wyłożoną wykładziną antypoślizgową.

Widoczne na ścianach przeciwnych do drzwi wejściowych duże lustra umożliwiają osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim sprawdzenie, czy za nią nie ma żadnych przeszkód i czy może bezpiecznie opuścić kabinę. Dla osób niesłyszących i niewidzących dostępna jest sygnalizacja optyczna i dźwiękowa. Panel sterujący windy umieszczony jest na wysokości między 80 a 120 cm nad podłogą, co umożliwia korzystanie z niego osobom na wózkach. Winda posiada również oznaczenia dotykowe dla osób niewidomych lub słabowidzących i jednocześnie może jechać 13 osób.

Starostwo zadbało również o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami od strony wejścia głównego od strony pl. gen. J. Bema, gdzie zamontowana została platforma przyschodowa. Może ona podnieść się na wysokość 5 stopni i jest to proces zautomatyzowany – ramy najazdowe i ramiona zabezpieczające unoszą się samodzielnie, a sama platforma składa się automatycznie. Maksymalny udźwig platformy wynosi 250 kg.

Ostatnio w starostwie zamontowane zostały znaczniki ToTuPoint – jest ich w sumie 11. Umożliwiają one osobom niewidomym i słabowidzącym poruszanie się po urzędzie, dostarczając wyczerpujące informacje dotyczące budynku i miejsca, w którym osoba się znajduje. Dwa z nich umieszczone są nad głównymi wejściami, kolejne na parterze – jeden nad toaletą dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a drugi nad windą. Na pierwszym piętrze znaczniki znajdują się nad windą, nad wejściem do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz nad pokojem 126, gdzie przyjmowane są wnioski o orzeczenia o niepełnosprawności. Znacznikiem opatrzone są również mapy tyflograficzne, które umieszczone zostały na wszystkich trzech piętrach.

Te najnowocześniejsze rozwiązania komunikacyjno-informacyjne wykorzystują oprócz Starostwa tylko cztery duże instytucje w Olsztynie. Wszystkich znaczników jest 93, z czego aż 86 należy do UWM. Starostwo znalazło się więc na drugim miejscu – podkreślił A. Abako.

Od ponad roku w olsztyńskim Starostwie przy placu Bema funkcjonują już pętle indukcyjne, tyflomapy, ścieżki z prowadnicami, oznaczenia w alfabecie Braille’a i inne drobne rozwiązania służące poprawie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Do ich potrzeb dostosowana została również oficjalna strona urzędu.. Starostwo zadbało też o komunikację – kilkoro pracowników przeszło szkolenia w zakresie posługiwania się językiem migowym.