Władze Stawigudy postanowiły wprowadzić bilet aglomeracyjny, by usprawnić komunikację publiczną na terenie gminy. Jest to innowacyjny koncept, który mógłby stanowić podstawę dla funkcjonowania systemu komunikacji w całej aglomeracji olsztyńskiej. Projekt uchwały dotyczący tego biletu jest już gotowy do głosowania na sesji rady gminy w marcu.
Podlegająca Olsztynowi gmina Stawiguda od dłuższego czasu planowała wdrożenie komunikacji publicznej na swoim terenie. Poprzednie władze zamówiły trzy autobusy, które miały kursować z osiedla Tęczowy Las, położonego przy granicy z Olsztynem, przez Bartążek aż do Rusi. Jednak obecna administracja uznała, że jedna linia autobusowa jest niewystarczająca i zdecydowała się na rozbudowę projektu. W rezultacie uruchomiono pięć linii komunikacji gminnej pod koniec 2019 roku.
Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda, z entuzjazmem mówi o tym systemie komunikacji, podkreślając, że dociera on praktycznie do każdej miejscowości na terenie gminy. Teraz władze gminy pragną dodać do tego systemu nową funkcję – bilet aglomeracyjny. Ten pomysł zrodził się pół roku temu, a teraz nadszedł czas, aby wprowadzić go w życie.
Wójt Kontraktowicz wyjaśnia, że bilet aglomeracyjny pozwoli mieszkańcom gminy podróżować dalej liniami miejskimi za połowę ceny biletów okresowych. Oprócz tego, projekt uchwały przewiduje wprowadzenie szereg dodatkowych korzyści dla posiadaczy Stawigudzkiego Biletu Aglomeracyjnego – miesięcznego biletu imiennego. Na tej podstawie seniorzy (emeryci i renciści) mieszkający na terenie gminy będą mogli korzystać z transportu publicznego za darmo. Dodatkowo, gmina planuje rozszerzyć darmowe przejazdy na młodzież uczącą się w szkołach ponadpodstawowych, której rodzice lub opiekunowie prawni mieszkają na terenie gminy.
Miejski Obszar Funkcjonalny Olsztyna składa się nie tylko ze stolicy województwa, ale również z sąsiednich gmin. Prace na poziomie MOF-u mają na celu maksymalne zintegrowanie systemu transportu publicznego i uproszczenie oferty biletowej.