Zabezpieczanie historycznej rundeli w Olsztynie i plany ożywienia przestrzeni miejskiej

Obecnie trwają intensywne prace mające na celu zabezpieczenie historycznej rundeli, która znajduje się blisko Wysokiej Bramy w Olsztynie. Część tych działań to także plany przeznaczenia tej części placu na potrzeby mieszkańców.

Podczas prac przygotowawczych do renowacji placu Jedności Słowiańskiej w 2012 roku archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia – natrafili na unikalny obiekt będący częścią dawnych fortyfikacji Olsztyna. Przez wiele lat te struktury pozostawały odsłonięte, ale teraz sytuacja ta ulegnie zmianie.

W czasie czwartkowej konferencji prasowej prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, zapowiedział realizację projektów, które mają na celu przekształcenie tego miejsca. Prezydent podkreślił swoją odpowiedzialność za ochronę tak wyjątkowego zabytku i jednocześnie wyraził chęć uporządkowania tej przestrzeni, która prowadzi bezpośrednio do historycznej części miasta. Został złożony wniosek do samorządu województwa o dofinansowanie tych prac z funduszy unijnych. Dodatkowo, współpraca z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków ma na celu opracowanie najlepszej formuły zagospodarowania tego obszaru i eksponowania reliktu.

W ostatnich latach przestrzeń przed Wysoką Bramą przeszła znaczną metamorfozę. Plac został zmodernizowany, a dzięki ograniczeniu ruchu kołowego do minimum, obszar ten stał się naturalnym przedłużeniem Starego Miasta. Brukowane nawierzchnie, szersze chodniki, a także przeistoczenie fragmentu ulicy Skłodowskiej-Curie w deptak to tylko niektóre z dokonanych zmian.

Zastępczyni prezydenta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz, wyjaśniał że rundela zostanie odpowiednio zakonserwowana i ponownie schowana pod ziemię, aby zapobiec jej degradacji. Jednocześnie przygotowywana jest dokumentacja, która umożliwi przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich oraz wyeksponowanie reliktu na powierzchni obszaru przed Wysoką Bramą. Dodatkowo, przestrzeń ta ma być jak najbardziej zielona.

Rewitalizacja tego terenu ma szansę otrzymać wsparcie finansowe z funduszy unijnych. Szacowany koszt prac konserwatorskich przy rundeli i jej zasypywaniu wynosi nieco ponad 2,8 mln zł. Planowane jest uzyskanie dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej na poziomie około 2,4 mln zł. Prace mają być głównie realizowane w 2025 roku.