Rozpoczęła się kolejna faza rozbudowy olsztyńskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZGOK), mająca na celu poszerzenie możliwości przetwarzania odpadów generowanych w regionie. Powstaje instalacja, która pozwoli na większe możliwości przetwarzania odpadów biodegradowalnych.
Do końca 2025 roku, ZGOK w Olsztynie zamierza zwiększyć przyjmowanie odpadów biodegradowalnych, dzięki uruchomieniu nowej biogazowni komunalnej. Przy wsparciu odpowiednio zaprojektowanego systemu zbierania bioodpadów, biogazownia ma pomóc w podniesieniu efektywności odzysku odpadów na terenie gmin. Jak stwierdził prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, komunalny zakład odpadów będzie mógł rozszerzyć swoje możliwości produkcyjne i rozwoju poprzez nowe technologie przetwarzania bioodpadów.
Plan budowy biogazowni w Olsztynie był kształtowany przez kilka lat. Inicjatywa została uruchomiona w 2021 roku, poprzez szereg technicznych wizyt w innych biogazowniach komunalnych zarówno w Polsce, jak i Niemczech, gdzie porównywano różne technologie. Zespół inżynierów z ZGOK-u oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zdecydował o zastosowaniu technologii dwustopniowej fermentacji mokrej z pełną kogeneracją do 1 MW i możliwością przetworzenia do 30 tys. ton bioodpadów rocznie. Całość inwestycji to koszt 67 mln zł netto.
Według prezesa ZGOK-u, Mariusza Rychcika, nowa biogazownia pozwoli na przekształcenie większej ilości odpadów w surowce wtórne. Wymaga to jednak stworzenia efektywnego systemu selektywnej zbiórki bioodpadów, zwłaszcza odpadów kuchennych.
W 2025 roku gminy muszą osiągnąć 55% poziom recyklingu odpadów komunalnych, a tymczasem w poprzednim roku, gdzie wymaganym wskaźnikiem odzysku było 35%, tylko 25-28% odpadów w 37 gminach należących do ZGOK zostało przetworzonych. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewystarczająca segregacja odpadów przez mieszkańców, szczególnie tych biodegradowalnych czy kuchennych. Dobrze funkcjonujący system selektywnej zbiórki bioodpadów jest kluczowy dla uniknięcia milionowych kar za niewystarczające poziomy recyklingu, podkreśla główny technolog ZGOK-u, Katarzyna Żurek.
Nowa biogazownia, oprócz przetwarzania odpadów, będzie także źródłem energii elektrycznej. Wyprodukowany prąd nie tylko zaspokoi potrzeby energetyczne zakładu w Olsztynie, ale również nadwyżki trafią do sieci odnawialnych źródeł energii.